Pri požiari v poschodových bytových domoch plní vzduch významné úlohy
Pre dlhodobé udržanie priestoru schodiska bez vnikania dymu je nutné využiť systém pretlakového vetrania. Systém vychádza z platnej európskej normy DIN EN 12101-6.
Pretlakové zariadenia na ochranu pred dymom RDA majú za úlohu zabrániť prestupu dymu z miesta požiaru do únikových ciest resp. tento jav do maximálne možnej miery eliminovať. Pritom má systém splniť dve základné úlohy:
1. V prípade havárie musí byť medzi priestorom schodiska a poschodím s požiarom vytvorený riadený pretlak. Rozdiel tlaku sa pohybuje zvyčajne medzi 15 až 50 Pa. Pri projektovaní je smerodajná maximálna prípustná sila potrebná na otvorenie dverí 100 N.
Realizuje sa prúdením definovaného objemu vzduchu, ktorý je do priestoru schodiska vháňaný prívodným ventilátorom. Aby aj pri veľmi vysokých budovách mohol vzduch prúdiť rovnomerne, využíva sa prívodné potrubie v priestore schodiska s výustkou na každom treťom poschodí. Reguláciou otáčok prívodného ventilátora na základe pokynov RDA regulácie a nameraných hodnôt tlakovými senzormi v priestore schodiska je tlak udržiavaný na konštantnej úrovni tak, aby sa neprekročila maximálna sila 100 N potrebná pre otvorenie dverí (meria sa na kľučke).
2. Prúdenie vzduchu cez otvorené dvere: Ak unikajúci človek na poschodí s požiarom otvorí dvere, tak v čase do 1 sekundy dôjde k vyrovnaniu tlakov. Zabezpečením minimálnej rýchlosti (hodnoty 0,75 - 2 m/s) prúdenia cez dvere sa eliminuje vniknutie dymu do priestoru schodiska.
Predpokladom na to, aby vzduch mohol prúdiť pri otvorení dverí z priestoru schodiska smerom do miestnosti s požiarom je otvorené okno v miestnosti, cez ktorý následne uniká do exteriéru.
Katalóg RDA a TSA systémy.pdf
Helios ponúka v svojom produktovom portfóliu komplexné riešenia a ucelený systém pretlakového vetrania schodiska. Samozrejmosťou sú aj podpora pri návrhu a komplexné spracovanie problematiky vetrania pre konkrétny projekt. Radi Vám vypracujeme technický návrh a rozpočet.